HES KODU NEDİR? NASIL ALINIR?
 
HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. HES kodu uygulaması Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmiştir.
 
HES Kodunu Nasıl Alırım?
 
• Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması (IOS ve Android) ile;
Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını telefonunuza yükleyerek, HES kodunuzu kolaylıkla alabilirsiniz.
• 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;
HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek HES kodu alabilirsiniz.
• E-devlet üzerinden giriş yaparak;
Her misafir kendi kimlik numarası ile HES kodu almış olmadır. Farklı bir kişiye ait HES koduyla fuar ziyareti mümkün değildir.
 
Yeni normalde kapalı alanlarda düzenlenecek olan fuarlarda alınacak önlemler ve uyulması gereken kurallar…
 
COVID-19 enfeksiyonunun ana bulaşma yolu virüsü taşıyan kişinin konuşma, öksürme ve hapşırması sırasında ortaya çıkan damlacıklardır. Damlacıklarla kirlenen yüzeylerle temas eden ellerin ağız, burun ya da gözlere dokunulması ile de hastalık bulaşabilir. Kapalı alanda düzenlenecek yurt içi fuarlarda katılımcıların, görevlilerin ve ziyaretçilerin birbiri ile yakın teması (1 metreden yakın, 15 dakikadan uzun) ve ortak malzeme kullanımı söz konusudur. Bu nedenle hem ziyaretçiler hem de katılımcılar ve görevliler, COVID-19 kapsamında sağlığını korumak için aşağıda belirtilen hususlara riayet etmelidir. 
 
Genel Önlemler:
 
• Fuar alanının tüm giriş ve çıkışları kişilerin birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde düzenlenmiş (turnike vb.), giriş ve çıkışlar için zeminde tek yönlü gidiş- geliş işaretleri konulmuştur. 
• Katılımcılar, görevliler ve ziyaretçiler dâhil kişi sayısı her on (10) metrekareye bir kişi olacak şekilde sınırlandırılmıştır.
 
• Fuar alanında katılımcılar sosyal mesafe kurallarına (en az 1.5 metre, 3-4 adım) göre beklemelidir. Sırada durulması gereken alanlar, aralarında en az 1.5 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleriyle belirlenmiştir.. Fuar alanından çıkış yapan kişi sayısı kadar kişinin giriş yapmasına izin verilecektir.
 
• Fuar alanına girişte ve fuar alanında bulunduğu süre boyunca katılımcılar, fuar alanı görevlileri ve ziyaretçiler maske kullanmalıdır. Ziyaretçilere veya ihtiyaç halinde verilmek üzere fuar alanında maske bulundurulacaktır.
 
• Fuar alanına girişlerde ve her stantta el antiseptiği bulunduracak, el antiseptiğinin doluluk durumu belirli aralıklarla kontrol edilerek boşalanı yenisi ile değiştirilecektir.
 
• Fuar alanına giriş yapan katılımcı, fuar alanı görevlileri ve ziyaretçilerin ateşinin ölçülmesine yönelik tedbir alınmıştır.
 
• Hasta ve hastalık belirtisi gösteren, izolasyonda bulunması gereken katılımcı, ziyaretçi ve görevliler fuar alanına alınmamalıdır. İzolasyonda bulunması gerekenlerin belirlenmesi amacıyla HES kodu üretilmeli, katılımcıların, ziyaretçilerin ve görevlilerin HES kodunu sorgulamalıdır.

 

+90(312)2850057