Ülkemizde kooperatifçiliğin geliştirilmesi, kooperatif ürünlerinin tanıtımı ve bu alanda bir farkındalık oluşturularak kooperatifler aracılığıyla iç ve dış ticaretin geliştirilmesi amacıyla Bakanlığımız tarafından 2012, 2017 ve 2019 yıllarında olmak üzere üç ayrı kooperatifler fuarı düzenlenmiştir. Fuarın dördüncüsü, 24-27 Eylül 2020 tarihleri arasında Ankara Ticaret Odası Congresium Fuar Merkezinde düzenlenecektir.

Fuarın amacı; kooperatiflerimiz ile kooperatifçilikle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının, kooperatifçiliğe destek sağlayan bankalar ile özel sektör ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin, zincir marketler ve önde gelen elektronik ticaret firma yetkililerinin ve tüm halkımızın buluşmasını sağlayarak kooperatif ürünlerinin tanıtılması ve kooperatiflerin ticari kapasitelerinin artırılmasıdır. 

Fuarda kooperatifler, ücretsiz tahsis edilecek stantlarda dört gün boyunca tanıtım, satış ve pazarlama faaliyetleri yapma imkanı bulacaklardır. Fuar boyunca düzenlenecek eğitim ve panellerde kooperatiflerin ekonomimiz için önemi ve ülke kooperatifçilik politikamızda gelecek hedeflerimiz masaya yatırılacaktır.

Fuarın hedefi;

•Kooperatiflerin ticaret yapma kapasitelerinin artırılması,
•E-Ticaret ağına dahil edilmesi veya paylarının artırılması,
•İhracat ağına dahil olarak milli üretimin dünyaya yayılması,
•Vatandaşın milli kaynaklarla üretim zincirine dahil edilmesi,
•Etkili yönetim için bilgi edinmesi,
•Vatandaş ve sektör üzerinde olumlu yönde algı oluşturulması.

Fuarda, kooperatiflerimizin e-ticaret ağına dahil olabilmeleri, ticaret hacimlerini genişletmeleri, bilinirliklerini artırmaları ve ürünlerini ulusal platformda pazarlamaları amacıyla e-ticaret sektöründen temsilciler davet edilerek bağlantı kurmaları sağlanacaktır. Bununla birlikte, perakende ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin temsilcileri davet edilerek kooperatiflerle aralarında ikili iş bağlantıları kurabilmeleri sağlanacak, ihtiyaç duyulan alanlarla kooperatiflere bilgilendirmeler yapılacaktır. Fuarda ayrıca kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin zanaatlarının da sergilendiği bir alan ayrılmıştır.

Fuarda kooperatifler, ücretsiz tahsis edilecek stantlarda dört gün boyunca tanıtım, satış ve pazarlama faaliyetleri yapma imkanı bulacaklardır. Uluslararası katılımın planlandığı fuar kapsamında düzenlenecek olan panellerde dünyada kooperatifçiliğin geldiği nokta, kooperatiflerin ekonomimiz için önemi ve ülke kooperatifçilik politikamızda gelecek hedeflerimiz masaya yatırılacaktır.

 

Fuarın hedefi;
  • Kooperatiflerin ticaret yapma kapasitelerinin artırılması,
  • E-Ticaret ağına dahil edilmesi veya paylarının artırılması,
  • İhracat ağına dahil olarak milli üretimin dünyaya yayılması,
  • Vatandaşın milli kaynaklarla üretim zincirine dahil edilmesi,
  • Etkili yönetim için bilgi edinmesi,
  • Vatandaş ve sektör üzerinde olumlu yönde algı oluşturulması.

Panellerin yanı sıra kooperatiflerimizin özellikle e-ticaret ağına dahil olabilmeleri, ticaret hacimlerini genişletmeleri, bilinirliklerini artırmaları ve ürünlerini ulusal platformda pazarlamaları amacıyla e-ticaret ve perakende sektöründen temsilciler davet edilerek bağlantı kurmaları sağlanacaktır. Patent alma, e-ticaret ve ihracat desteklerine yönelik kooperatiflere bilgilendirmeler yapılacaktır. Ayrıca, kooperatiflerin ihracat konusunda somut adımlar atabilmesi amacıyla yabancı ülkelerin ilgili sektörlerinden alım heyetleri davet edilerek kooperatiflerle ikili görüşme yapmaları sağlanacaktır. Önemli bankaların da yer alacağı BE TO BE/İkili Görüşme Alanı’nında kooperatiflerimiz finansman türlerine ilişkin bilgiler de edinebilecektir.

Panel ve eğitimlerin yanı sıra geleceğimizin teminatı çocuklarımıza kooperatif işletme türünü tanıtmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliğinde kooperatifçilik temalı resim yarışması düzenlenmiştir. Ortaokul öğrencilerine hitap eden yarışma sonucunda ilk üç resim ve mansiyon olmak üzere dereceye giren öğrencilere para ödülü verilerek, dereceye giren resimlerin fuar alanında sergilenmesi ve hatıra kitap olarak yayınlanması sağlanacaktır. Fuarda ayrıca kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin zanaatlarının da sergilendiği bir alan ayrılmıştır.

 

+90(312)2850057